Zakres i cel
Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich czasopism naukowych. Kwartalnik jest czasopismem recenzowanym, w którym publikuje się artykuły w języku polskim oraz w języku angielskim. Naszym podstawowym celem jest ułatwienie badaczom rozpowszechniania rezultatów ich badań naukowych oraz wymiany poglądów i idei w ramach międzynarodowej wspólnoty naukowej.
Preferujemy te artykuły, które zawierają mocne ugruntowanie teoretyczne i metodologiczne z obszaru nauk prawnych, nauk ekonomicznych i socjologii oraz wskazują praktyczną doniosłość prowadzonych w nich rozważań lub konkluzji.
RPEiS w szczególności publikuje badania z zakresu prawa cywilnego, karnego, gospodarczego oraz konstytucyjnego. Tematyczny zakres czasopisma zawiera również teksty z teorii i filozofii prawa, komparatystyki prawniczej, prawa międzynarodowego oraz prawnej ochrony praw człowieka.
Problematyka działu ekonomicznego obejmuje następujące obszary badawcze ekonomii: historia myśli ekonomicznej, polityka gospodarcza i społeczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, finanse i ubezpieczenia, rozwój zrównoważony, procesy gospodarcze na poziomie makro-, mezo- i mikroekonomicznym, w tym. m.in. dotyczące rynków pracy, funkcjonowania przedsiębiorstw, gospodarki przestrzennej i środowiskowej.
W dziale socjologicznym czasopisma publikowane są przede wszystkim artykuły poświęcone najbardziej aktualnym zjawiskom społecznym zachodzącym w społeczeństwie polskim i światowym. Mile widziane są zarówno artykuły oparte na autorskich badaniach empirycznych jak i artykuły teoretyczne będące próbą uchwycenia uwarunkowań oraz konsekwencji zmian jakie zachodzą we wszystkich najważniejszych wymiarach porządku zbiorowego.